Образ мавки в українській міфології та повісті Докії Гуменної «Небесний змій»
Анотація
У статті розглянуто специфіку образу мавки в українській міфології та в повісті Д. Гуменної «Небесний змій». На основі праць Ф.Потушняка, В.Шухевича, В.Гнатюка та інших дослідників з’ясовано, що мавка сприймалася нашими предками і як богиня рослинності, і як богиня смерті. Мавка в українській міфології постає уособленням демонічної фемінності (негативної Аніми), котра зводить зі світу чоловіків, наславши на них блуд (дезорієнтацію на місцевості) або зваблює й лоскоче до смерті. Семантично близьким до образу мавки на Закарпатті є мана та повітруля, на Гуцульщині – лісниця, образи всіх цих персонажів амбівалентні й мають архетипну природу. Ці міфологічні персонажі увібрали в себе страх людини перед смертю та перед темною стороною власної особистості. З психологічної точки зору, в образі мавки-мани об’єктивувався страх чоловіків перед можливістю бути захопленими жіночою красою (чарами), втратити чітке бачення реальності та здатність тверезо мислити через пристрасть до жінки – метафорично: піддатися блуду. Д.Гуменна в повісті «Небесний змій» акцентувала увагу читача на амбівалентності образу мавки, реконструювала давній язичницький обряд, пов’язаний з проводами русалок/мавок та вбивством ними царя-жертви.
Завантаження
Посилання
Бердник Г. Знаки карпатської магії (Таємниця старого мольфара). – Київ: «Зелений пес», 2006. – 368с.
Гнатюк В. Останки передхристиянського релігійного світогляду// Українці: Народні вірування, повір’я, демонологія – К.: Либідь, 1991. – С. 383 - 407.
Гуменна Д. Небесний змій. Фантастична повість на тлі праісторії. – Нью-Йорк: Науково-дослідне товариство української термінології, 1982. – 265с.
Еліаде М. Священне й мирське; Міфи, сновидіння і містерії; Мефістофель і андрогін; Окультизм, ворожбитство та культурні уподобання; [пер. з нім., фр., англ. Г.Кьорян, В.Сахно]. – К. : Основи, 2001. – 591 с.
Корній Д. Чарівні істоти українського міфу. Духи природи. – Харків: «Vivat», 2017. – 320с.
Кэмпбелл Дж. Тысячеликий герой. Пер. с англ. – М.: «Рефл-бук», К.: «Ваклер», 1997. – 384 с.
Нечуй-Левицький І. Світогляд українського народу : ескіз української міфології. – К. : АТ «Обереги», 2003. – 142с.
Нойманн Э. Происхождение и развитие и сознания; [пер. с англ. А.П. Хомик ; вступ. ст. К.-Г.Юнга]. – М. : «Рефл-бук» ; К : «Ваклер», 1998. – 464 с.
Поріцька О. Українська народна демонологія у загально- слов’янському контексті (XIX - поч. XX ст.). – К., 2004. – 180с.
Ф.П. (Федір Потушняк) Демоны въ народномъ върованіи // Русская Правда. Ужгородъ, 1940. - №184 (3 сентебря). – С.3.
Шухевич В. Гуцульщина: в 5 частинах (Репринтне видання 1899-1908 рр). – Харків: Видавець Олександр Савчук, 2018. – 1218с.
Авторське право (c) 2019 Філологічний дискурс
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.